Strona Główna

Advertisement

Muzyczne podróże w BWA PDF Drukuj E-mail
piątek, 25 05 2012

18 maja w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu odbył się świetny koncert skrzypcowy w wykonaniu Agnieszki Kalisz-Dzik. Na fortepianie skrzypaczce akompaniowała Agnieszka Korcz. Jako "support" wystąpiła Martyna Dziechciarz. Na program koncertu pt. „Muzyczne podróże” składały się między innymi utwory: Vivaldiego, Bacha, Czajkowskiego, Wieniawskiego, Ravela i Bartoka.

Wystąpiły trzy młode, piękne i uzdolnione kobiety. Koncert zaczęła Martyna Dziechciarz grając pięknie na altówce jedną z etiud Jacques’a Mazasa. Następnie wspólnie z Agnieszką Kalisz-Dzik wykonały koncert na dwoje skrzypiec d-moll Jana Sebastiana Bacha. Cały czas akompaniowała im Agnieszka Korcz. Potem grały już dwie Agnieszki. Byłam zachwycona. Widać było, że publiczność również: twarze słuchających były skupione. Niektórzy nawet lekko podrygiwali. Ileż trzeba ćwiczyć, by osiągnąć taką wirtuozerię?


Agnieszka Kalisz-Dzik, urodzona 8 sierpnia 1984 roku, ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach. Gra na skrzypcach i śpiewa. Należy do zespołu Celtic tree. Sympatyczna i utalentowana. Fascynuje się Suzuki i uwielbia dzieci. Podobno posiada aż 30 par skrzypiec. Widać, że są jej pasją. W grę wkłada mnóstwo uczucia. W skład Celtic Tree prócz Agnieszki wchodzą: Renata Matuszkiewicz (śpiew), Jakub Szczygieł (flet irlandzki, whistle, śpiew) i Tomek Fojgt ( śpiew, gitara, bouzouki). Grają folk, żywą muzykę powiązaną z miejscami i ludźmi wśród których się znajdują. Wykonują pieśni, piosenki i pioseneczki w ojczystym języku. W słowa wplatają tradycyjne nuty, ale tworzą także własne kompozycje.

Agnieszka  Korcz uczy w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, oraz akompaniuje w Akademii Muzycznej w Katowicach. Pięknie gra na fortepianie.

Martyna Dziechciarz, urodzona 5 marca 1998, uczy się w Gimnazjum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Młoda, sympatyczna dziewczyna posiadająca duży talent muzyczny.

Ich koncert był balsamem dla dusz i uszu. Życzę im powodzenia w dalszej pracy i karierze.


Według mitologii, wynalazcą instrumentów smyczkowych był Merkury, natomiast samych skrzypiec - Orfeusz. Safona natomiast wymyśliła smyczek naciągnięty włosami konia. Niektórzy uważają, że jedne z pierwszych skrzypiec powstały na ziemiach polskich. Dowodem na to są znalezione podczas prac archeologicznych w Polsce pochodzące z XI wieku gęśle (z Opola), pięciostrunowy instrument z XII wieku (odkopany w Gdańsku w 1948) i sześciostrunowy instrument z XV wieku (odkryty w 1986 w Płocku). Współczesne instrumenty wywodzą się ze skrzypiec barokowych, a ich przodkiem były prawdopodobnie skrzypce polskie – czterostrunowy instrument strojony w kwintach. Jednym z najsłynniejszych budowniczych skrzypiec był żyjący na przełomie XVII i XVIII w. Antonio Stradivari. Wytworzył on około 1100 egzemplarzy tego instrumentu; wiele z nich się zachowało do naszych czasów i osiągają one mierzone w milionach dolarów ceny.

Magdalena Bożek (fot. OD)

Kalendarz
6 Grudnia 2016
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Dionizja, Emilian,
Jarema, Jarogniew,
Mikołaj
Do końca roku zostało 26 dni.
Nowości

GMINY POWIATU OLKUSKIEGO

Gmina Bolesław


Miasto Bukowno


Gmina Klucze


Miasto i Gmina Olkusz


Gmina Trzyciąż


Gmina Wolbrom